۱۳۹۶-۰۷-۲۳

ایمان گودرزی، با اشاره مراحل پایانی تولید مستند «عماد» گفت: در این اثر، ضمن پرداختن به نقش شهید عماد مغنیه در جایگاه امروز حزب الله، اتفاقاتی که موجب برجسته شدن این گروه لبنانی شده، روایت می‌شوند.

به گزارش «عمارفیلم» و به نقل از تسنیم، ایمان گودرزی کارگردان و مستندساز در مورد تازه ترین مستند خود با عنوان «عماد» گفت: این مستند، پروژه‌ای برون مرزی محسوب می‌شود که در کشور لبنان ساخته شده است و به زندگی شهید «عماد مغنیه» می‌پردازد.

وی توضیح داد: در مرحله پیش تولید کار، متوجه شدیم مستند ما نخستین کار تولیدی درمورد شهید عماد مغنیه است. البته علت این امر، محرمانه بودن فعالیت‌های این شهید به دلیل مسئولیت‌های او در کشور لبنان بوده است.

گودرزی با اشاره به سفر ۲۰ روزه به لبنان برای تولید این مستند، خاطرنشان کرد: با ۲۰ نفر از دوستان و همکاران نزدیک شهید تماس گرفتیم و مصاحبه‌هایی انجام دادیم تا بعد از گذشت یک دهه از ماجرای شهادت عماد مغنیه، اثری درباره زندگی این شهید ساخته باشیم.

وی ادامه داد: در ساخت این مستند از آرشیو بکر و منحصر به فردی استفاده شده که برای نخستین بار زندگی شهید را از زوایای مختلف روایت می‌کند. بخشی از این تصاویر آرشیوی را از طریق نامه نگاری با حزب الله لبنان، بدست آوردیم. البته مدیر تولید این کار در لبنان هم «ابواحمد قصیر» از فعالان و قدیمی‌های حزب الله بود.

گودرزی از علاقه خود به ساخت مستند درباره شهدای جهان اسلام خبر داد و خاطرنشان کرد: شهید عماد مغنیه در میان این شهدا، در عین معروف‌تر بودن، غریب‌تر نیز است. در پژوهش‌های مستند، متوجه شدیم که فعالیت‌ها و اقدامات این شهید، تاثیرگذارتر از دیگر شهدای جهان اسلام بوده است.

این کارگردان تاکید کرد: در این مستند ضمن پرداختن به شخصیت شهید عماد مغنیه، تاریخچه‌ای هم درباره لبنان و پیشرفت حزب الله لبنان از ابتدا تا امروز، به خوبی برای مخاطبان به تصویر کشیده شده است.

گودرزی تصریح کرد: در حقیقت، فعالیت‌ها و اقداماتی که شهید عماد مغنیه و دوستان او در ابتدای تاسیس حزب الله لبنان و حتی قبل‌تر، زمانی که حتی این گروه وجود نداشت، انجام داده بود و ضربات سهمگینی که به جبهه استکبار در منطقه وارد کرده بود، در این مستند روایت شده است.

این مستندساز تصریح کرد: در مستند «عماد»، ضمن پرداختن به نقش شهید مغنیه در جایگاه امروز حزب الله، رویدادهایی را که موجب شد این گروه لبنانی به یکی از تاثیرگذارترین جریانات منطقه تبدیل شود، نشان می‌دهیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر، تدوین مستند «عماد» در مراحل پایانی قرار دارد و تنها روتوش نهایی و افزودن تیتراژهای ابتدایی و انتهایی باقی مانده است.

گودرزی اضافه کرد: این اثر، همزمان با سالگرد شهید «عماد مغنیه» در بهمن ماه رونمایی می‌شود. البته در صورت نهایی شدن، در هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار هم نمایش داده می‌شود.

این کارگرادن در بخش دیگری از سخنانش درباره آثاری که برای حضور در هشتمین جشنواره عمار ارائه داده، توضیح داد: مستند پرتره ۲۵ دقیقه‌ای «ابو نور» نخستین کاری است که در جشنواره امسال دارم. این اثر، در عراق ساخته شده و زندگی شیعیان را در دو دوره زمانی حکومت صدام و بعد از او در این کشور به تصویر می‌کشد.

وی اضافه کرد: کار دیگرم هم «آمدم تا بمانم» نام دارد که در زمان ۴۰ دقیقه و در کربلا و حرم امام حسین‌(ع) تصویربرداری شده است.

این مستدساز با بیان اینکه موضوع «آمدم تا بمانم»، درباره تعبیر «آتش به اختیار» رهبر انقلاب است، تصریح کرد: در این اثر، گروهی از جوانان، بدون کمک‌های دولتی، در نمایشگاهی با استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات و ماکت‌ها، پُر استنادترین اتفاقات مورد تائید شیعه و اهل سنت درباره کربلا و عاشورا را به چند زبان مختلف، روایت می‌کنند.

گودرزی ادامه داد: مستند دیگری هم با عنوان «عبور از مرز» در جشنواره عمار ثبت‌کرده‌ام که به اتفاقات اخیر منطقه کردستان می‌پردازد.

وی در همین زمینه اظهار داشت: این مستند، به نقش گروهک‌هایی که در مناطق مرزی، سعی می‌کنند با ادعای مبارزه با داعش و وعده و وعیدهای دیگر، مردم مرزنشین را جذب خود کنند، پرداخته است. در این اثر، از زبان افرادی که به واسطه ادعاهای دروغ گروهک‌ها فریب خوره‌اند، متوجه می‌شویم که کردستان ایران، امن‌ترین منطقه در میان نقاط کردنشین است