۱۳۹۶-۱۱-۱۷

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: امروز جامعه ما به شدت تحت بمباران انواع و اقسام جریان‌های معطوف به یاس است، حزب‌اللهی و سلطنت‌طلب مسابقه گذاشتند که چه کسی از همه نا امیدتر است.

به گزارش عمارفیلم و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، وحید جلیلی در سی و هشتمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون عنوان “عدالتخواهی و چالش یاس” در سخنانی گفت: در عین اینکه در نظام اسلامی شعار و عنوان عدالت هست و این آرمان مهم دینی و ملکوتی را باید به دوش بکشد، اما صرف نام و عنوان کفایت نمی کند، باید بیشتر تلاش کرد در مقام عمل و تحقق و در نسبت با واقعیت امروز جایگاه عدالت را مشخص کرد تا تکلیف معلوم شود.

وی گفت: آرمانی مثل آرمان عدالت یکی از مواردی که برای تحققش نیاز است شجاعت است، و صد البته برای تحقق آرمان عدالت و هیچ آرمان دیگری شجاعت به تنهایی کافی نیست، شرط لازم هست اما کافی نیست.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی درباره اینکه نقطه قوت مان نباید به ضعف تبدیل شود، گفت: اگر مزیت را در مسیر درست استفاده کردیم مزیت می ماند وگرنه موجب نقص هایی خواهد شد که ما را در دنبال کردن اهداف مان ناکام خواهد گذاشت. اگر دوگانه های توهمی در ذهن ما شکل گرفت این دوگانه های توهمی ممکن است ما را در میدان واقعیت زمینگیر کند. مبارزه با راحت طلبی جمع نمی شود، اگر بخواهیم مبارزه کنیم باید سختی های مبارزه را به جان بخریم که بخشی از مبارزه هم سختی ها و مصلحت اندیشی هاست. قرار نیست که ما در مسیر مبارزه صرفا منفعت شخصی حتی اخروی را در نظر بگیریم، قرار است ما بیشترین ضربه را به دشمن بزنیم، حق نداریم شخصی بیاندیشیم.

جلیلی در جمع دانشجویان عدالتخواه بیان کرد: امروز در حوزه عدالتخواهی هم با مجموعه موانعی روبه رو هستیم؛ که حتما اولا باید آن شجاعت را نگهبانی کرد، آن تعلقاتی که ممکن است انسان را در مسیر زمین گیر کند مراقبت کرد، در ثانی از آنجا که ما در دنیا زندگی می کنیم و محکوم به رعایت قواعد این دنیا هستیم و طبق اراده الهی سنت هایی در جهان برقرار است باید تلاش کنیم تا حداکثر توان خود را برای ضربه زدن به جبهه دشمن استفاده کنیم. در این میدان محاسبه کردن نه تنها حرام نیست بلکه واجب است و اگر خلاف این باشد ما به تکلیف خود عمل نکردیم.

امروز جامعه ایران در آستانه چهلمین سال انقلاب خودش در حوزه ظلم ستیزی و عدالتخواهی با چه چالش هایی مواجه است و از چه موانع طبیعی باید عبور کند؟آیا ما برای رسیدن به عدالت امروز در جمهوری اسلامی ایران با مانع مواجه هستیم؟ بله حتما موانعی هست، جنگ حق و باطل همزاد بشر هست و همیشه هم خواهد بود. اما اگر موانع نباشد آیا عدالت محقق خواهد شد؟ مشکل اصلی امروز در جامعه ما چیست؟

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره عمار در ادامه افزود: دهه شصت دوران طلایی جنبش دانشجویی هست. در دهه شصت برای موفقیت چه کردند؟ تظاهرات کردند؟ تحصن کردند؟ بیانیه نوشتند؟ لانه جاسوسی اشغال کردند؟ در دهه شصت برای تحقق آرمان عدالت چه حرکتی انجام دادند؟ علاوه بر انکه همه این کارها را انجام دادند با وجود اینکه رئیس جمهور این کشور کسی در تراز شهید رجایی بود و کسی نمی توانست متهم به بی توجهی به مستضعفین کند، در آن شرایط که فضای کلی جامعه عدالتخواهی بود و فضای کلی دولت هم در اختیار رجایی ها و فیاض بخش ها و عباسپور ها بود، جنبش دانشجویی صرفا به مطالبه گری کفایت نکرد.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: بچه های دانشجو جریان عظیمی به نام جهاد سازندگی تشکیل دادند، نهضت سواد آموزی را همین فعالان آمران خواه دانشجویی تشکیل دادند، برای تحقق آرمان عدالت حرکت کردند و در مسیر حرکت به یکسری موانع یکسری مفسدین برخوردند، اما نکته اول این است که راه بیوفتیم. امروز در جامعه وضعیتی داریم که اگر عدالت مطلوب ما بود آن را بررسی کنیم که چقدر محصول ظهور و تثبیت موانع و چقدر محصول شکوفا نکردن قابلیت هایی بوده که شکوفا نشده است امروز جامعه ما به شدت تحت بمباران انواع و اقسام جریان های معطوف به یاس است ،حزب اللهی و سلطنت طلب مسابقه گذاشتند که چه کسی از همه نا امیدتر است.

وی گفت: عادت کرده اید که صرفا زشتی و فساد و تباهی را ببینید به حدی که اگر صحنه ی زیبایی هم ببیند نه تنها به شوق نمی آید بلکه منزجر هم می شوید،خوبی ها را باید سردست گرفت و ترویج کرد. این هم یکی از ابزارهای مبارزه است.

وحید جلیلی در پایان اذعان داشت: وقتی کار آقای آل هاشم را سر دست می گیریم یعنی بایداین گونه بود، این فشار روانی روی کسانی که از ارزش ها دور شدند ایجاد می کند. یکی از ظلم ها همین هست که مثبت ها وآدم های خوب و عادل را نبینیم و مطرح نکنیم. اگر ما می خواهیم امروز جریان عدالتخواهی تازه گردانی شود نیازمند این هستیم که امواج امید و انرژی به آن تزریق شود، شاید قدرت آن برای یقه گرفتن از ظالم بیشتر شود. اگر امر به معروف دوش به دوش هم نباشد و ما در مبارزه با آسیب ها و آفت ها و مفسدین داشته ها و نعمت ها و آدم های سالم مان را به صحنه نیاوریم شکست خواهیم خورد. اگر مفسدین قوی هستند پس لشکرخود را به صحنه بیاوریم.